Az 'elég jó' anyasághoz vezető út: önismeret, megfelelő információk összegyűjtése, hitelesség, támogatás jelenléte. A Válaszkész Szülők Egyesülete egyik törekvése, hogy megkönnyítse a tájékozódást, informálódást, s ehhez megbízható, szakmailag is megfelelő, megerősítő bázist nyújt, kiegészülve a közösség megtartó erejével.

Feltétel nélküli pozitív elfogadás, bizalom, empátia és hitelesség: a személyközpontú pszichoterápiás szemlélet, irányzat négy eleme, melyek megkönnyítik a segítséget kérő személy belső munkáját, lehetővé teszik saját erejének, értékeinek megismerését, beépítését.

Az anya-magzat kapcsolatanalízis kiváló módszer a szülésre, anyaságra való felkészüléshez, tudatosításhoz, esetleges szorongások csökkentéséhez, s elsősorban a magzattal való kapcsolódáshoz, a kapcsolat elmélyítéséhez, egyediségének megismeréséhez.

Dúlai szolgáltatások

 A Magyarországi Dúlák Egyesülete képzésén váltam dúlává, mára társelnöke is vagyok, elveikkel, szemléletükkel maximálisan tudok azonosulni, így az ő gondolataikat osztom meg Veled is: www.module.hu

A dúla görög eredetű szó, segítő asszonytársat jelent. Olyan, saját szülési tapasztalattal rendelkező nő, aki folyamatos fizikai, érzelmi és informatív segítséget nyújt az anyának (és párjának is, ha igényli) a várandósság idején, a szülés alatt és utána is.

A DÚLA...

  • kulcsfontosságú élménynek ismeri el a szülést, születést,
  • tisztában van a szülés természetével,
  • képes megérteni és elfogadni az anya érzelmi szükségleteit,
  • a szülés alatt végig a vajúdó mellett marad, műszakváltás nélkül,
  • érzelmi támogatást nyújt,
  • segít biztosítani az anya (a pár) kényelmét, komfortérzetét,
  • objektív információnyújtással segít döntések meghozatalában anélkül, hogy saját véleményét az anyára (párra) erőltetné,
  • elősegíti a vajúdó, a partnere és a kórházi segítők közötti kommunikációt,
  • kiegészíti a partner és a kórházi segítők által nyújtott gondoskodást.

MIT TEHET A DÚLA?

Az egészségügy mai helyzetében (létszámhiány, túlterheltség) a kórházi személyzet sokszor legjobb szándéka ellenére sem tud személyre szabott és folyamatos jelenlétet, gondoskodást biztosítani a vajúdónak és párjának. Szükség lehet egy személyes kapcsolatra a várandósság, a szülés és a gyermekágy idején is.

A dúla a vajúdás és a szülés ideje alatt végig, teljes figyelmével kíséri az anyát, érzékelve és követve minden olyan pillanatot, amikor támogatásra, bátorításra, megerősítésre, bíztatásra van szüksége. A dúla segítő jelenléte a tapasztalatok alapján jelentősen csökkentheti az orvosi beavatkozások szükségességének gyakoriságát, mivel sokszor képes az anyát érzelmileg átsegíteni a szülés nehezebb pillanatain. Az anya mellett a partner érzelmi támogatására is képes: tapasztalatával, nyugalmával erősítheti, bátoríthatja a párjáért aggódó apát, figyelhet az ő igényeire is. Ideális esetben már a koraterhesség időszakában felveszik a kapcsolatot a dúlával, így mire a szülésre kerül a sor, már nem idegenek egymás számára, pontosan tudják, mire számíthatnak.


MIT NEM TEHET A DÚLA?

A dúla nem helyettesíti az orvost, a szülésznőt vagy a védőnőt, az ő szerepe elsősorban az anya érzelmi támogatásában, a róla való szerető gondoskodásban rejlik.

A dúlának nem feladata és nem is felelőssége a várandósság, a szülés és a gyermekágy orvosi szempontból történő figyelemmel kísérése. Nem végez vizsgálatokat, nem lát el klinikai feladatot.

A dúla nem hoz az anya helyett döntéseket, de segít a döntéshez szükséges információk megszerzésében és a szülés előzetes tervezésében. Az anya megbeszélheti vele örömeit, aggodalmait, kívánságait, de szülés közben nem vesz részt sem az anya, sem a kórházi személyzet döntéshozatalában.


KI VEHETI IGÉNYBE A DÚLÁK SEGÍTSÉGÉT?

Mindenki, aki úgy érzi, hogy erre a pluszra szüksége van. Először szülők, többedszer szülők, párjukkal vagy párjuk nélkül szülők.


Miben tudlak segíteni én, dúlaként?

- meghallgatlak, ha várandósságod bármely szakaszában érzelmi hullámvasúton ülsz

- megbeszélheted velem, mint segítővel, félelmeidet, aggályaidat a szülést illetően

- előzetes, esetleg traumatikus szülésélményeidet is megbeszélhetjük, segítséget kaphatsz a feldolgozáshoz

- elkészíthetjük közösen szülési tervedet

- felkészítelek a szülésre (hüvelyi és császármetszéses útra is) egyéni vagy csoportos formában (természetesen mindkét esetben pároddal együtt, igény szerint)

- kísérlek a szülés alatt otthoni vagy kórházi szülés esetén is (ezt a szolgáltatást jelenleg nagyon korlátozott számban tudom vállalni)

A szüléskísérés díja: 75.000 Ft , mely tartalmazza a készenlétet 37.héttől folyamatosan, személyes és/vagy online konzultációkat, teljes jelenlétet a szülés ideje alatt, szülés után kb. 2 óra jelenlétet, egy alkalommal gyermekágyas látogatást, mely során a szülésélményt is átbeszélhetjük (igény szerint). A szolgáltatásról e-számlát küldök. Részletfizetés lehetséges!

Ha a felkészülésben kéred segítségem, de a szülésnél való jelenlétet nem, akkor a konzultációk díja: 9.500 Ft/alkalom (2024.januártól 10.500 Ft).

Ha hozzám jársz kapcsolatanalízisre, a szüléskísérés díja: 65.000 Ft!

 

Friss adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.